Każda osoba, która chciałaby mieć własną stronę internetową dochodzi do momentu, w którym okazuje się, że potrzebuje hostingu. Nie każdy jednak wie co to jest hosting, a sama nazwa może dla niektórych być zniechęcająca, jednak niepotrzebnie, bo hosting to nie jest nic strasznego.
Co to jest hosting – wyjaśniam
Hosting to usługa polegająca na udostępnieniu miejsca na serwerze (dysku) wraz z dodatkowymi usługami, pozwalającymi na instalację i uruchomienie strony internetowej. Jest to zatem kawałek dysku twardego, na którym będą umieszczone pliki naszych stron internetowych. Wspomniane usługi dodatkowe to z kolei serwer baz danych, oprogramowanie umożliwiające działanie nowoczesnych stron internetowych, zabezpieczenia przed atakami hakerskimi, skrzynki pocztowe, czy certyfikaty SSL. Polecam również artykuł jaki hosting wybrać, w którym opisałem moje ulubione hostingi, z których sam korzystam.
Jeśli chodzi o sam serwer, to najczęściej stosowane są dzisiaj dyski SSD, które są znacznie szybsze od tradycyjnych i powodują, że strony internetowe wczytują się szybciej. Oczywiście sam dysk to nie jedyny element serwera, który do działania, jak każdy komputer, wymaga dodatkowych akcesoriów, takich jak procesor, czy RAM. Ich jakość i moc również decydują o jakości i szybkości wczytywania stron i sklepów internetowych.
Wspomniany przeze mnie wyżej serwer baz danych jest z kolei potrzebny do tego, aby mogły na hostingu działać nowoczesne, dynamiczne strony internetowe na popularnych CMS, takich jak WordPress, czy Prestashop jeśli chodzi o sklepy internetowe. Strony dynamiczne bowiem składają się z plików strony i baz danych. Treści są zapisywane w bazie danych, natomiast pliki (najczęściej php) umieszczone na hostingu odpowiadają za wygenerowanie strony i pobranie treści z bazy danych. W tradycyjnych stronach statycznych każda strona miała zapisaną całą treść w swoim własnym pliku html, a zmian na stronie dokonywało się edytując plik. Dziś możemy dokonywać zmian poprzez łatwy w obsłudze CMS, bez konieczności edytowania kodu.
Hosting współdzielony i dedykowany
Warto dodać również, że firmy hostingowe oferują różne rodzaje hostingu, z których można wyłonić 2 główne rodzaje:
- hosting współdzielony – jak sama nazwa wskazuje, współdzielimy jeden serwer z innymi użytkownikami. Jeśli zatem jeden użytkownik bardzo obciąża procesor, lub serwer ulegnie awarii, cierpią na tym wszyscy.
- hosting dedykowany – mamy własny dysk i jesteśmy zasoby sprzętowe (procesor, RAM) przydzielone do niego są tylko dla nas. Zyskujemy zatem niezależność kosztem wyższej ceny.
Cena hostingu
Cena zależy oczywiście od parametrów hostingu, jego rodzaju i polityki cenowej firmy hostingowej. Najtańsze, małe pakiety hostingowe kosztują kilkadziesiąt złotych netto rocznie, na przykład w firmie SEO Host. Są to jednak pakiety np. 2GB, które są przeznaczone tylko pod małą stronę bez własnej skrzynki pocztowej. Ceny większych pakietów, dopasowanych do większego grona odbiorców wahają się od 200 zł (około 10GB) do nawet 2000 zł (bardzo duże pakiety). Więcej na ten temat przeczytasz w moim artykule: Jaki hosting wybrać. Opisałem tam moje ulubione hostingi, z których sam korzystam.