• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
miasto stron

Strony internetowe Wordpress tworzenie Miasto Stron Lublin

  • Oferta
  • Opinie
  • Realizacje
  • Wiedza
  • Blog
  • Kontakt

Strona internetowa na WordPress. Szablon, page builder, czy strona projektowana indywidualnie? Co wybrać?

11 września 2021

Wordpress jest już na tyle popularnym CMSem, że z nazwą tą spotkał się chyba już każdy. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, stronę internetową na WordPress można zbudować nie tylko korzystając z gotowego szablonu, dodając treści w przewidziane wcześniej miejsca, ale również można skorzystać z jednego z kilku dostępnych na rynku page builderów, a także po prostu napisać ją w sposób tradycyjny, zachowując jednak wszystkie dobrodziejstwa wynikające z WordPressa. Który sposób jest najlepszy?

wordpress

Strona internetowa na gotowym szablonie

Kupujemy szablon, który nam się podoba, a następnie wpisujemy swoje treści w miejsca, gdzie jest przewidziany tekst i zamieniamy zdjęcia. Moim zdaniem jest to całkiem ciekawa opcja dla osób, czy firm, którym zależy na zrobieniu po prostu schludnej strony internetowej i przekazaniu klientom podstawowych informacji na temat swojej firmy. Gdy strona internetowa ma służyć jako prosta wizytówka, czy ulotka, ten sposób jest idealny, o ile zrobimy to dobrze.

Dobrze zrobione szablony są bardzo ładne i estetyczne, jednak wpływ na to mają świetne zdjęcia i odpowiedniej długości teksty, które składają się na wygląd strony. Jeśli decydujemy się na szablon, zadbajmy o to, żeby użyć równie dobrych zdjęć. Ważna jest jednak nie tylko ich jakość, ale również rozmiar i proporcje. Jeśli w miejsce w którym szablon przewiduje poziome zdjęcie wstawimy pionowe, wówczas albo zaburzymy cały zaprojektowany układ, albo strona przytnie nam zdjęcie i na przykład utnie głowę. Ważniejsza od proporcji jest jednak jakość. Jeśli wstawimy do najładniejszego nawet szablonu zdjęcia wykonane starą Nokią, to nie oczekujmy, że efekt będzie piorunujący. O tym jak przygotować zdjęcia na stronę internetową pisałem już w innym artykule.

Niestety typowe i tradycyjne szablony są coraz rzadziej spotykane, ponieważ są wypierane przez szablony budowane w oparciu o pagebuilder. Dają one swobodę rozbudowy, ale niestety dla mało doświadczonych osób mogą być trudne w obsłudze. Oczywiście można skorzystać z jednego z zaprojektowanych w szablonie demo (widoków), ale odnoszę wrażenie, że uzupełnienie treści w takiej stronie nie jest tak łatwe jak dawniej, kiedy szablony były prostsze.

Strona internetowa na szablonie z page builderem np. Elementor, WPBakery, Divi

W tym punkcie zawiera się ogromna większość budowanych dzisiaj stron internetowych. Co to jest page builder? To wtyczka do WordPressa, która w założeniu ma pomagać tworzyć stronę internetową osobom, które nie potrafią pisać kodu, czyli, innymi słowy, zwykłym ludziom (nie informatykom). Dodawanie treści, budowanie struktur, dodawanie list wpisów, slajderów i wszystkiego, czego dusza zapragnie poprzez przeciąganie elementów na ekranie, lub kilka kliknięć myszką. Praktyka pokazuje jednak, że z page builderów korzystają przede wszystkim agencje marketingowe, a nie zwykły Kowalski, bo dla niego jest to po prostu zbyt skomplikowane.
Wszystko jest oczywiście kwestią obycia i po pewnym czasie pagebuilder staje się intuicyjny, jednak wymaga to wysiłku i nauki. Większość ludzi jednak prędzej zrezygnuje ze strony, niż zbuduje ją dobrze z pagebuilderem. Znam osoby, które mają doświadczenie np. z Elementorem, zbudowały sobie już na nim 2 strony, ale z trzecią już dzwonią do mnie, bo nie chcą się znowu męczyć i poświęcać tygodnia. Prawda jest taka, że żeby zbudować dobrą stronę internetową potrzebne są umiejętności. Przede wszystkim trzeba mieć spójną wizję tego co chce się zrobić. Nie wystarczy bowiem, że dostaje się świetne narzędzia. Wystarczy wyobrazić sobie, że ktoś nam daje cegły, beton, okna, drzwi, podłogi, płytki, kleje i mówi: zbuduj dom. Oczywiście budowa prostej strony internetowej jest łatwiejsza, niż budowa domu, ale budowa dobrej strony wymaga już kompetencji i dlatego page buildery zaczęły służyć głównie agencjom marketingowym, którym ułatwiły pracę.

No dobrze, ale jeśli już jakaś agencja zbuduje nam stronę internetową na Elementorze, WPBakery, czy Divi, to chyba wszystko jest idealnie? Moim zdaniem nie jest. Page builder ze swojej natury ma dawać ogromne możliwości osobom niekodującym, a to powoduje, że każdy element dodany w edytorze wizualnym jest obudowany sporą ilością niepotrzebnego kodu, aby dać możliwość potencjalnej rozbudowy każdego elementu. To powoduje, że strony są cięższe, mają bardziej rozbudowany DOM i przez to dostają gorsze oceny od Google, a to z kolei obniża pozycję w wyszukiwarce.

Co zatem otrzymujemy zamawiając stronę z page builderem? Piękną, rozbudowaną stronę ze świetnymi modułami i funkcjami, z przerośniętym kodem, długo wczytującą się i trudną w obsłudze.

Ale żeby nie było, że tylko narzekam, współczesne szablony mają sporą korzyść, a mianowicie wspomniane już przeze mnie moduły, wtyczki i funkcje. Za takim szablonem stoi studio projektowe i grupa programistów, która czasami dodaje do szablonu coś, co trudno jest zastąpić czymś innym i takie jest tylko w tym szablonie.

Strona internetowa zaprojektowana i zakodowana indywidualnie

Tak, jest coś takiego. Strona internetowa na WordPressie może być stworzona od zera, od czystej kartki, niepowtarzalna i dopasowana idealnie do potrzeb klienta. Takie rozwiązanie jest oczywiście najbardziej pracochłonne i wymaga twardych umiejętności, ale daje też ogromne korzyści.

Najważniejszą korzyścią z projektowanej i kodowanej indywidualnie strony www jest jej lekkość. Kiedy klient zatwierdza projekt graficzny, wiem dokładnie co jest do zrobienia i robię to przy pomocy najprostrzej możliwej drogi, najlżejszymi materiałami. Dzięki temu strona wczytuje się szybko i dostaje świetne oceny w Google i wyższe pozycje. Taką stronę można oczywiście rozbudowywać praktycznie bez ograniczeń, ale wymaga to pracy osoby z kompetencjami. Oczywiście dodawanie treści, wpisów, zdjęć itp. jest również możliwe przez samego klienta, a nawet dużo łatwiejsze, niż w przypadku szablonów.

Projektowanie stron internetowych ma również inną ważną korzyść, a mianowicie unikalność strony. Projekt graficzny daje nieograniczone możliwości i można przedstawić ofertę w dowolny sposób, a później wdrożyć to na stronie internetowej nie patrząc na to czy dany szablon daje taką możliwość. Dzięki temu uzyskamy jedyną w swoim rodzaju stronę i nikt inny nie będzie miał takiej samej.

Jeśli zatem chcesz mieć lekką, szybką, unikalną stronę internetową, skontaktuj się ze mną.

Wordpress

Primary Sidebar

Ostatnie wpisy

  • CloudHosting z CDN nazwa.pl, czyli mocna propozycja na rynku hostingowym 9 grudnia 2021
  • Strona internetowa na WordPress. Szablon, page builder, czy strona projektowana indywidualnie? Co wybrać? 11 września 2021
  • Jak wybrać nazwę firmy. Praktyczne wskazówki 28 kwietnia 2021
  • Czy zmiany klimatu wymuszą zmiany w podejściu do projektowania stron internetowych? 26 lipca 2019
  • Google wydłużył meta destription 7 grudnia 2017
  • Ile nagłówków H1 można użyć na stronie internetowej? 11 listopada 2017
  • Jak przyspieszyć działanie strony internetowej na WordPress 13 lipca 2017
  • Jak przygotować zdjęcia na stronę internetową. Rozmiar i waga robią różnicę. 25 stycznia 2017
  • Czy domena w cenie usługi to atut? 8 czerwca 2016
  • Zdjęcia na firmową stronę internetową 1 marca 2016
  • Nagłówki na stronie internetowej 6 lutego 2016
  • Dobór kolorów na stronę internetową 15 października 2015
  • Czy warto używać slidera na stronie? 11 lipca 2015
  • Jak Responsive Web Design wymusił zmiany w designie stron www? 28 stycznia 2015
  • 2015 rokiem budowania – moje życzenia 31 grudnia 2014
  • Czy warto mieć stronę typu single page / one page? 21 listopada 2014
  • Czy warto budować stronę internetową na WordPressie 5 listopada 2014
  • Optymalizacja strony SEO, a nie spam, czyli jak optymalizować frazy lokalne 20 października 2014
  • Parallax, czyli jak zrobić nieczytelną stronę internetową 9 września 2014
  • Czy da się zrobić profesjonalną stronę internetowa z szablonu? 28 sierpnia 2014
miasto stron strony internetowe
fb instagram