Przeniesienie strony na inny serwer w czasach stron dynamicznych, czyli opartym o CMS i bazę danych nie jest już tak proste jak kiedyś. Strony zrobione w html wystarczyło bowiem tylko przenieść poprzez FTP, czyli skopiować pliki i umieścić na nowym hostingu, a następnie przekierować domenę. Jak przenieść stronę na inny hosting gdy chodzi o WordPress?
Jak przenieść stronę na inny hosting, gdy poprzedni nie spełnia oczekiwań
Polskie hostingi wyraźnie poprawiły swoją jakość, oferując szereg nowych rozwiązań, jak dyski SSD, lightspeed, Redis, zabezpieczenia WAF, czy nawet CDN i kompresję zdjęć. Niestety nie wszystkie hostingi nadążają za czołówką. Są też takie, które stały się bardzo drogie, lub powodują problemy z działaniem stron, lub nie zapewniają dostatecznego bezpieczeństwa. Wówczas pojawia się pytanie jak przenieść stronę na inny hosting. Najlepiej oczywiście poprosić specjalistę, ponieważ nie jest to bardzo droga usługa, a można zachować na głowie kilka włosów więcej.
Jeśli nie masz jeszcze wybranego hostingu, zachęcam do przeczytania mojego artykułu jaki hosting wybrać, w którym opisuję hostingi, z których korzystam na co dzień. Jeśli jednak chcemy stronę internetową przenieść samodzielnie, oto kroki, które należy podjąć.
Sprawdź czy domena obsługuje tylko stronę, czy również skrzynki pocztowe
Przeniesienie strony na inny hosting, gdy nie mamy skrzynek pocztowych w swojej domenie to pół biedy. Jeśli jednak są również skrzynki pocztowe typu kontakt@domena.pl, wówczas sugerowałbym zapytanie hostingu czy pomogliby je przenieść. Wiele hostingów oferuje taką pomoc, pod warunkiem, że skrzynek nie jest bardo dużo. Cyber Folks pomaga przenieść kilka skrzynek, tak samo jak Seohost. Dhosting jak przystało na jeden z najbardziej przyjaznych hostingów, dodało do swojego panelu administracyjnego specjalną funkcję importu skrzynek pocztowych i jest to rewelacja. Piszę o tym na początku, jednak ta czynność powinna być zrobiona jako przedostatnia, przed zmianą dnsów. Warto jednak mieć świadomość, że będzie to trzeba zrobić, zanim jeszcze wybierzemy hosting.
Aby przenieść skrzynki w hostingu Dhosting, logujemy się do panelu Dhosting, wchodzimy w skrzynki pocztowe, dodajemy skrzynkę taką samą jak ta, którą chcemy przenieść (może być nawet to samo hasło). Następnie wybieramy opcję importuj wiadomości (po kliknięciu w kropki przy skrzynce). Tam należy uzupełnić dane skrzynki z której będziemy pobierać maile. Chodzi o nazwę skrzynki, co nie będzie stanowić problemu. Trzeba jednak również podać serwer pocztowy starego hostingu. Znajdziemy go albo w mailu powitalnym starego hostingu, albo w jego panelu administracyjnym. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze tylko hasła do poczty, co, znając życie, może dla niektórych również stanowić problem 🙂
Dodajemy domenę poprzez panel administracyjny nowego hostingu
Mimo że domena nie będzie transferowana, możemy ją zaparkować na nowym hostingu, czyli będzie ona wskazywała treści, które się na nim znajdują. Zanim jeszcze przekierujemy dnsy należy dodać domenę do panelu administracyjnego w nowym hostingu. Dzięki temu, po zmianie konfiguracji domeny na nowe dnsy, nowy hostingodawca będzie wiedział do którego konta domena powinna być przypisana.
Przeniesienie strony na inny serwer. Skopiowanie plików przez FTP
Przeniesienie strony na inny serwer rozpoczynamy od skopiowania plików strony. W tym celu potrzebny będzie program Filezilla i dane kont FTP zarówno w starym jak i w nowym hostingu. Po zalogowaniu szukamy plików strony. Często znajdują się w katalogu domains, a w nim w katalogu nazywającym się jak nasza domena. Jeśli nie umiesz znaleźć plików strony poprzez FTP, sugeruję jednak skorzystać z pomocy specjalisty. Pliki kopiujemy najpierw na swój komputer, a następnie poprzez Filezille (lub innego klienta FTP) do katalogu na który skierujemy domenę, już na nowym hostingu. Kopiowanie plików i bazy danych można również zastąpić poprzez wtyczki do migracji WordPressa, jednak ja osobiście nie mam pewności, że wtyczka zrobi to jak należy, dlatego tego tematu tutaj nie rozwinę.
Eksport i import bazy danych
Następnie logujemy się do naszej bazy danych poprzez phpmyadmin na starym hostingu. Tam eksportujemy całą bazę do pliku sql. Gdy już mamy kopię na komputerze, zakładamy nową bazę danych na nowym hostingu i logujemy się do niej poprzez phpmyadmin (oczywiście na nowym hostingu) i importujemy naszą bazą, którą wcześniej wyeksportowaliśmy
Zmiana danych dostępowych bazy danych w pliku wp-config.php
Aby strona internetowa po przeniesieniu na inny hosting działała poprawnie, musimy ją jeszcze podłączyć do nowej bazy danych, którą w poprzednim kroku stworzyliśmy. W tym celu pobieramy poprzez FTP (z nowego konta) plik wp-config.php i tam zmieniamy:
- nazwę bazy danych
- nazwę użytkownika bazy danych
- hasło użytkownika
- adres serwera, o ile nowy hosting wymaga czegoś innego niż localhost
Po zapisaniu zmian, przesyłamy zmieniony plik z powrotem.
Teraz dopiero należy przenieść skrzynki pocztowe. Ta czynność jest przedostatnia, ponieważ od momentu importu wiadomości, do momentu propagacji zmiany dnsów, maile na nowy serwer nie spłyną. Będziemy mieć zatem dziurę w korespondencji. Należy zatem skrócić czas od importu do zmiany dnsów do minimum.
Ostatnia zmiana, czyli zmiana dnsów domeny
Jeśli wszystkie poprzednie kroki zrobiliśmy dobrze, możemy przystąpić do ostatniego kroku, czyli przekierowania domeny na nowy hosting. W tym celu musimy zalogować się do panelu klienta firmy, w której mamy wykupioną domenę. Tam należy znaleźć opcję konfiguracji domeny, a w niej ustawień serwerów dns. Interesuje nas ustawienie zewnętrznych serwerów dns, a konkretnie tych z nowego hostingu. Znajdziemy je albo w wiadomości email powitalnej z nowego hostingu, lub w jego panelu administracyjnym. Stare serwery DNS usuwany i wstawiamy nowe. Zapisujemy zmiany i czekamy. Jak długo? Czasami trwa to kilkanaście minut, a czasem kilkanaście godziny. Rzecz w tym, że informacja o zmianie dnsów musi się rozpropagować, a zatem trafić do dostawców internetu i tam się zaktualizować. Do tego czasu, domena nadal będzie wskazywała starą stronę.
Chcesz przenieść stronę na inny serwer i szukasz specjalisty? Skontaktuj się ze mną: kontakt@miastostron.pl